W konwencjonalnych metodach obrazowania to szeroko rozpraszane światło zaciemnia obraz, jednak OCT wykorzystuje interferometrię, aby zarejestrować długość drogi przebytej przez fotony i odrzucić większość tych, które uległy już rozproszeniu kilka razy przed dotarciem do odbiornika. Dzięki temu OCT pozwala utworzyć szczegółowe trójwymiarowe obrazy nawet grubych próbek poprzez odrzucenie sygnału tła, który zaburzałby odbiór światła odbitego bezpośrednio od powierzchni próbki.
Interferencja dwóch częściowo spójnych wiązek światła może być przedstawiona jako natężenie źródła, I S : \displaystyle I_ S :
OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem. Za jego pomocą jesteśmy w stanie analizować przekroje optyczne różnych struktur oka: rogówki, kąta przesączania, plamki, tarczy nerwu wzrokowego, siatkówki.
Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz pacjenci z wysoką krótkowzrocznością również powinny regularnie poddawać się temu badaniu. OCT jest także zalecane w przypadku:
Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.
OCT wzbudza duże zainteresowanie w środowisku medycznym, ponieważ pozwala na badania morfologii tkanek z dużo wyższą rozdzielczością (wyższą od 10 μm) niż przy innych sposobach obrazowania, jak rezonans magnetyczny czy metoda ultradźwiękowa.
Z tego względu zaleca się, aby na badanie OCT udać się z osobą towarzyszącą lub skorzystać z taksówki, ponieważ prowadzenie pojazdu bezpośrednio po badaniu nie jest wskazane.
Badanie OCT oka należy wykonać w diagnostyce schorzeń siatkówki oraz w procesie rozpoznania i leczenia jaskry – choroby, w której przebiegu może dojść do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Dzięki tomografii oka możliwa jest ocena wielkości uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego powstałMoi na skutek jaskry.
Badanie wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób siatkówki. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to badanie nieinwazyjne i dzięki temu może zastąpić bardziej skomplikowane metody. oko
Badanie to nie wymaga specjalnych przygotowań, a jedynie wskazane jest wstrzymanie się od makijażu oka w dniu badania bądź po prostu demakijaż przed wykonaniem tomografii. Około 15–thirty min przed testem OCT lekarz podaje krople rozszerzające źrenice, które mogą powodować nieostre widzenie i światłowstręt do kilku godzin po wizycie u okulisty.
Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Broda oparta jest o specjalną podpórkę, dzięki której głowa zyskuje stabilność, a pacjent nie here porusza się. Urządzenie diagnostyczne wyposaża single jest w soczewkę, wyglądem przypominającą wizjer znajdujący się w drzwiach.
W tym miejscu warto wspomnieć, że do uzyskania odpowiednio wysokiej jakości obrazu niezbędny jest zarówno sprawny, wysokiej jakości sprzęt, jak i wiedza lekarza diagnosty.
Następnie odbija od niego i wraca w zmienionej formie z powrotem do urządzenia rejestrującego. Można więc powiedzieć, że zasadą działania przypomina USG, z tą jednak różnicą, że USG emituje ultradźwięki, a OCT – światło podczerwone.
ocenę tarczy nerwu wzrokowego ONH oraz warstwy włókien nerwowych siatkówki RNFL (OCT jaskrowe).